(225) 644-4471

2019 BRPT St. Amant Track and Field Meet Results

Donaldsonville’s Christian Bell
ADVOCATE PHOTO/Hilary Scheinuk

Track and field

BRPT ST. Amant meet

Running events

Boys

Team scores: 1. Zachary 161, 2. St. Amant 110, 3. West Feliciano 81.50, 4. Dutchtown 69.50, 5. Lutcher 48.50, 6. Denham Springs 47.50, 7. Donaldsonville 32, 7. East Ascension 32, 9. U-High 7.

100: 1. Kam Jackson, WFHS, 10.53; 2. Christian Bell, Donaldsonville, 10.73; 3. Dylan Sampson, Dutchtown, 10.92.

200: 1. Kam Jackson, West Felicia, 21.22; Sean Burrell, Zachary, 21.42; 3. Christian Bell, Donaldsonville, 22.02.

400: 1. Sean Burrell, Zachary, 51.09; 2. Trey Cambre, Denham Springs, 51.92; 3. Olonzo Jackson, West Felicia, 52.28.

800: 1. Keiante Lazard, Zachary, 2:02.97; 2. Colin Ducote, Dutchtown, 2:03.00; 3. Shawn Jones, University Lab, 2:04.44.

1,600: 1. Ethan Viso, St. Amant, 5:02.42; 2. Henry Donaldson, Dutchtown, 5:04.00; 3. Aiden Clouatre, St. Amant, 5:05.07.

3,200: 1. Wyatt Barbe, West Felicia, 10:41.59; 2. Israel Landaverde, Denham Springs, 11:04.22; 3. Ethan Viso, St. Amant, 11:04.94.

110 hurdles: 1. L’Jean Mckneely, Zachary, 14.67; 2. Sean Burrell, Zachary, 14.69; 3. Braddock Lord, Dutchtown, 15.35.

300 hurdles: 1. L’Jean Mckneely, Zachary, 42.00; 2. Cameron Hollies, St. Amant, 42.80; 3. Jaden Thymes, Zachary, 43.26.

4×100 relay: 1. Zachary, 42.07; 2. Dutchtown, 42.41; 3. WFHS, 42.99.

4×200 relay: 1. Zachary, 1:29.60; 2. Dutchtown, 1:32.02; 3. WFHS , 1:32.14.

4×400 relay: 1. Zachary, 3:32.72; 2. St. Amant , 3:36.09; 3. Denham Springs, 3:42.15.

4×800 relay: 1. Zachary, 8:49.68; 2. St. Amant, 9:16.45. 3. Dutchtown.

Field events

High jump: 1. Chaun Moore, Zachary, 6-4; 2. Cleaned Moller, Donaldsonville, 5-10; 3. EJ Burgess, Denham Springs, 5-8; 3. Adam Allen, East Ascension, 5-8.

Pole vault: 1. Aiden Holland, WFHS, 13-7; 2. Logan Stevens, St. Amant, 12-0; 3. Reid Bodin, Lutcher, 11-6.

Long jump: 1. Dajon Brown, Lutcher, 22-6; 2. Kendall Cleveland, Zachary, 22-1.50; 3. Jace Cazabat, West Felicia, 21-7.50.

Shot put: 1. Beau Gremillion, St. Amant, 49-3; 2. Deshon Hall, East Ascension, 48-4; 2. Kolby Matthews, Zachary, 46-0.

Discus: 1. Kolby Matthews, Zachary, 141-11; 2. Jerrell Boykins, East Ascension, 141-7; 3. Trent Hughes, Dutchtown, 138-5.

Javelin: 1. Collin Parent, St. Amant, 166-6; 2. Landon Brou, Denham Springs, 156-6; 3. Haven Bruce, St. Amant, 148-2.

Girls

Team scores: 1. Zachary 208, 2. West Feliciana 105, 3. Dutchtown 62, 4. Donaldsonville 55, 5. University Lab 54, 6. St. Amant 45, 7. Lutcher 31, 8. Denham Springs 27.

Running Events

100: 1. Kennedy London, West Feliciana, 14.27; 2. Kayla Clifton, Zachary, 12.67; 3. L’Nysia Johnson, Donaldsonville, 12.89.

200: 1. Indya Jackson, Zachary, 25.24; 2. Zoa Adams, Zachary, 26.07; 3. Paige Johnson, West Feliciana, 27.29.

400: 1. Indya Jackson, Zachary, 57.75; 2. Monet McDaniels, Zachary, 1:02.47; 3. Megan Rodgers, Denham Springs, 1:02.49.

800: 1. Mathilde Fox-Smith, West Feliciana, 2:31.00; 2. Simone Mixon, Dutchtown, 2:33.0; 3. Katy McDonald, Zachary, 2:38.52.

1600: 1. Grace Spriggs, Dutchtown, 5:40.00; 2. Ashlyn Davis, Zachary, 6:07.00; 3. Adley Bunch, Zachary, 6:18.00.

3200: 1. Kelly Goff, West Felicia, 12:02.40; 2. Marien Richardson, University Lab, 12:58.94; 3. Katherine Thomas, University Lab, 13:08.47.

100 Hurdles: 1. Kennedy London, West Felicia, 14.91; 2. Orsciana Beard, Zachary, 15.06; 3. Regan West, St. Amant, 15.81.

300 Hurdles: 1. Regan West, St. Amant, 46.31; 2. Lanay Mealey, Zachary, 49.68; 3. Ja’Koyia Miller, Lutcher, 50.20.

4×200 Relay: 1. Zachary ‘A’: Monet McDaniels, Indya Jackson, Kelsey White, Kayla Clifton, 1:43.95; 2. University Lab ‘A’: Sandlin Moore, Marissa Walker, Rohnny Haliburton, Kennedi Brooks, 1:51.03; 3. Donaldsonville ‘A’: Bria Jackson, Saniya Batiste, Keiro Deza Johnson, Rayna Jones, 1:52.05.

4×400 Relay: 1. Zachary ‘A’: Monet McDaniels, Carrington Green, Cirsten Brown, Zoa Adams, 4:10.00; 2. Lutcher ‘A’: Hayley Brumfield, Jaleah Lafargue, Alyssia Arriago, Tyeisha Collins, 4:32.24.; 3. University Lab ‘A’: 1. Blythe Eldered, Emma Pennington, Haley Ginn, Colleen Temple, 4:40.67.

Girls 4×800 Relay: 1. West Feliciana ‘A’: Kelly Goff, Emma Temple, Samantha Ponzo, Mathilde Fox-Smith, 10:28.64; 2. Zachary ‘A’: Ashlyn Davis, Tameron Turner, Cirsten Brown, Katy McDonald, 10:30.61; 3. Dutchtown ‘A’: Kaylee Braud, Phoebe Poche, Grace Springs, Simone Mixon, 10:51.28.

Field Events

High Jump: 1. Nya Lewis, Zachary. 5-01.00; 2. Destiny Graves, 4-10.00; 3. Kennedi Brooks, University Lab, J4-10.00.

Pole Vault: 1. Jordan Brown, Dutchtown, 11-06.00; 2. Sarah Braud, St. Amant, 11-00.00.

Long Jump: 1. Orsciana Beard, Zachary, 18-00.00; 2. Kennedy London, West Felicia, 17-03.50; 3. Kennedi Brooks, University Lab, 16-05.00.

Triple Jump: 1. Orsciana Bear, Zachary, 39-08.00; 2. Taylor Simmons, St. Amant, 34-04.00; 3. Daelyn Weaver, West Felicia, 33-09.50.

Discus: 1. Micah Taylor, Zachary, 99-10; 2. Jenia Johnson, Donaldsonville, 97-07; 3. Brooke Stewart, St. Amant, 93-00.

Javelin: 1. A’Neseya Dunn, Zachary, 106-00; 2. Cailey Aucoin, Denham Springs, 105-04; 3. Destiny Carter, West Felicia, 93-10.

Leave a Reply