(225) 644-4471

EA, Dutchtown advance to second round clash in LHSAA boys basketball playoffs

East Ascension’s Cam Carter
ADVOCATE PHOTO/April Buffington

GONZALES – East Ascension advanced to the second round of the LHSAA Class 5A boys basketball playoffs with a 59-41 victory over Denham Springs on Friday night.

The Spartans (20-16) advance to the regionals where they will face parish and District 5-5A rival Dutchtown, a 67-55 winner over Captain Shreve.

East Ascension had three players in double figures led by Cam Carter with 18 points. Steven McBride added 16, while Javon Carter had 10 and Hobert Grayson eight.

East Ascension 59, Denham Springs 41

Denham Springs 10 7 13 11-41

East Ascension 11 19 8 21-59

SCORING: DENHAM SPRINGS: Micah Banks 20, DJ WIlliams 10, Xavier Miles 7, Kaleb Drummer 4; EAST ASCENSION: Cam Carter 18, Steve McBride 16, Javon Carter 10, Hobert Grayson 8, Tre Joseph 4, Cam Dunbar 3.

3-POINT GOALS: Denham Springs 3 (Banks 2, Miles); East Ascension 4 (C. Carter 3, McBride)

Records: Denham Springs 18-17; East Ascension 20-16

Breaux Bridge 64, Lutcher 41

Lutcher 13 11 7 10-41

Breaux Bridge 20 17 15 12-64

SCORING: LUTCHER: Mekhi Patterson 5, Jabarie Lewis 6, Brennan Bowser 4, Copeland Williams 16, Adrian Butler 10; BREAUX BRIDGEGE: Deandre Hypolite 19, Trevante Sylvester 14, Dalton Alexander 4, Dartravien Girod 4, Seth Alexander 18, Kyser Patt 3, Tylynn Menard 2.

3-POINT GOALS: Lutcher 8 (Williams 4, Butler 1, Lewis 2, Patterson 1); Breaux Bridge 4 (S. Alexander 4).

Records: BBHS 29-5

St. James 54, Donaldsonville 51

St. James 19 4 20 11-54

Donaldsonville 9 10 13 23-51

SCORING: ST. JAMES: KD. Burham 20, TJ Octave 10, S. Smith 10, B. Octave 9, S. James 3, K. Fletcher 2; DONALDSONVILLE: Deandre Johnson 19, Everette Wilson 11, Tyrell Brown 9, Corey Brooks 8, Tyrell North 4.

3-POINT GOALS: St. James 3 (TJ Octave 2, B. Octave); Donaldsonville 3 (Brooks, Brown, Johnson)

Records: Donaldsonville 22-11

Boys basketball playoffs

Nonselect-bidistrict

Class 5A

(1) Thibodaux 79, (32) Terrebonne 51

(17) Hahnville 58, (16) Lafayette 55

(9) Natchitoches Central 54, (24) Broadmoor 41

(8) Southwood 63, (25) Zachary 57

(5) Ponchatoula 50, (28) Alexandria 44

(21) Destrehan 94, (12) LaGrange 71

(20) West Jefferson 65, (13) St. Amant 53

(4) Bonnabel 83, (29) Hammond 35

(3) Walker 92, (30) H.L. Bourgeois 53

(14) Slidell 70, (19) Live Oak 56

(11) New Iberia 63, (22) Barbe 44

(6) Landry-Walker 70, (27) Pineville 58

(7) Dutchtown 67, (26) Captain Shreve 55

(10) East Ascension 59, (23) Denham Springs 41

(18) West Monroe 63, (15) Covington 52

REGIONAL

(1) Thibodaux at (17) Hahnville

(9) Natchitoches Central at (8) Southwood

(5) Ponchatoula at (21) Destrehan

(4) Bonnabel at (20) West Jefferson

(14) Slidell at (3) Walker, 7 p.m. Tuesday

(11) New Iberia at (6) Landry-Walker

(10) East Ascension at (7) Dutchtown, 7 p.m. Tuesday

(18) West Monroe at (2) Ouachita Parish

Class 4A

(1) Bossier 90, (32) New Orleans Military & Maritime 29

(16) Morgan City 58, (17) Warren Easton 46

(9) Franklin Parish 61, (24) McMain 38

(25) Woodlawn-BR (16-14) at (8) Lakeshore (26-4)

(5) Carencro 100, (28) Pearl River 44

(12) Huntington 74, (21) Franklinton 51

(20) Livonia 58, (13) Tioga 40

(4) Woodlawn-Shreve 85, (29) B.T. Washington-Shreve 54

(3) Breaux Bridge 64, (30) Lutcher 41

(14) Assumption 78, (19) Rayne 60

(22) Neville 72, (11) Ellender 68

(6) Westgate 99, (27) DeRidder 69

(7) Plaquemine 71, (26) Beau Chene 47

(10) Salmen 55, (23) Karr 52

(18) Northside 56, (15) Opelousas 48

(2) Leesville 74, (31) Tara 56

Class 3A

(1) Sophie B. Wright 94, (32) Mamou 55

(16) Westlake 61, (17) Iota 37

(9) Washington-Marion 74, (24) Albany 35

(8) Carroll 55, (25) Bolton 34

(5) Abbeville 77, (28) Bogalusa 63

(12) Green Oaks 68, (21) Sterlington 45

(13) Northwest 58, (20) Jena 51

(4) Madison Prep 98, (29) Eunice 58

(3) Wossman 86, (30) Loranger 33

(14) Pine Prairie 69, (19) Brusly 57 (OT)

(11) Madison Parish 46, (22) Richwood 38

(6) Lake Charles Prep 51, (27) Port Barre 34

(26) St. James 54 (7) Donaldsonville 51

(10) Glen Oaks 53, (23) Crowley 47

(15) Patterson 56, (18) South Beauregard 51

(2) Peabody 110, (31) Iowa 37

REGIONAL

(16) Westlake at (1) Sophie B. Wright, 6 p.m. Tuesday

(9) Washington-Marion at (8) Carroll

(12) Green Oaks at (5) Abbeville

(13) Northwest at (4) Madison Prep, 6:30 p.m. Tuesday

(14) Pine Prairie at (3) Wossman

(11) Madison Parish at (6) LC Prep

(10) Glen Oaks at (26) St. James

(15) Patterson at (2) Peabody

Division IV

BIDISTRICT

Byes: (1) Lafayette Christian (27-4), (2) Central Cath. (20-9), (3) Hamilton Christian (24-8), (4) Opelousas Cath. (22-6), (5) St. Mary’s-Natchitoches (22-7), (6) Vermilion Cath. (11-15), (7) St. John (14-15), (8) St. Martin’s (13-9), (9) Ascension Catholic (16-10)

REGIONAL

(16) Catholic-PC at (1) Lafayette Christian

(9) Ascension Catholic vs. (8) St. Martin Episcopal, at Country Day

(12) Houma Christian at (5) St. Mary

(13) Ouachita Christian at (4) Opelousas Catholic

(19) St. Frederick at (3) Hamilton Christian

(22) St. Edmund at (6) Vermilion Catholic

(10) Southern Lab at (7) St. John

(15) Cedar Creek at (2) Central Catholic

 

 

Leave a Reply