(225) 644-4471

EA’s Mahoney wins state wrestling title

EA’s Trent Mahoney

Division I

Team scores: 1. Brother Martin 319.5. 2. Jesuit 233.0. 3. Holy Cross 222.5. 4. St. Paul’s 190.5. 5. Catholic, BR 167.5. 6 Airline 143.5. 7. East Ascension 142.0. 8. Zachary 124.5. 9. St. Amant 120.0. 10. Fontainebleau 111.0. 11. Comeaux 104.5. 12. Sulphur 60.0. 13 Chalmette 56.0. 14. Lafayette 53.0. 15. Covington 50.0. 16 Hahnville 46.0. 17 Acadiana 45.0. 17 Dutchtown 45.0. 19 Mandeville 36.0. 20 Grace King 35.0. 20. McKinley 35.0. 22 Bonnabel 27.0. 23. Central BR 26.0. 24. C.E. Byrd 24.0. 25. Barbe 23.5. 26. Destrehan 19.0. 27 John Ehret 17.5. 28 Baton Rouge 9.0.

Championship bouts

106 pounds:

1st Place Match

Connoe Hoffman (Brother Martin) dec. Jacob Frost (Holy Cross) 11-4

3rd Place Match

Hunter Goodson (Catholic)  dec. Samuel Dreuil (Jesuit) 6-0

113

1st Place Match

Luke Romano (Catholic, BR) 36-10, Jr. over Caruso Signorelli (Holy Cross) 24-8, So. (Dec 7-6)

3rd Place Match

Connor Oviedo (St. Paul’s) 29-7, Jr. over Ethan Castex (Brother Martin) 43-9, Fr. (Dec 5-3)

120

1st Place Match

Michael Lundin (Holy Cross) 31-4, Jr. over Justin Leal (Brother Martin) 27-8, So. (Dec 8-6)

3rd Place Match

Peyton Ward (St. Pauls) 43-9, Fr. over Joshua FitzPatrick (Fontainebleau) 43-9, Sr. (Dec 8-4)`15

126

1st Place Match

Daniel Croy (Brother Martin) 39-1, Jr. over Peyton Bass (Airline) 49-9, Jr. (Fall 1:11)

3rd Place Match

Jacob Spahn (Holy Cross) 26-12, Sr. over Brandon Stein (St. Paul’s) 46-5, Jr. (SV-1 8-6)

132

1st Place Match

Trent Mahoney (East Ascension) 83-5, So. over Luke Eccles (Jesuit) 24-9, Jr. (Dec 7-1)

3rd Place Match

Luke Cotton (Brother Martin) 34-6, Sr. over Thomas Barringer (Airline) 46-18, Sr. (Dec 5-1)

138

1st Place Match

Adam Larriviere (Jesuit) 16-5, Sr. over Dyllon Bernard (Comeaux) 35-6, Jr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

Cole Houser (St. Paul’s) 45-2, Sr. over Alex Duncan (Brother Martin) 41-10, So. (Dec 8-2)

145

1st Place Match

Patrick Evans (Brother Martin) 50-3, Jr. over Nakie Brown (St. Amant) 59-14, Sr. (MD 11-2)

3rd Place Match

Eli Larriviere (Jesuit) 17-3, Sr. over Tucker Almond (Airline) 49-11, Jr. (Dec 2-1)

152

1st Place Match

Nathan Koenig (Jesuit) 36-4, Sr. over Grant Hughes (St. Paul’s) 45-5, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Charles Hudson (Comeaux) 46-10, Sr. over Brayden Wilson (Central-BR) 37-16, Sr. (Dec 7-3)

160

1st Place Match

Paul Treuting (Jesuit) 33-7, Sr. over Hunter Hawkins (St. Amant) 72-4, Jr. (Dec 9-5)

3rd Place Match

Caden Mumme (Holy Cross) 32-8, Jr. over Seth Alfonso (Brother Martin) 36-12, Jr. (SV-1 (Fall) 6:40)

170

1st Place Match

Jacob Fereday (Catholic, BR) 50-3, Sr. over Mason Massicot (Brother Martin) 35-14, So. (Dec 9-2)

3rd Place Match

Kyle Chatman (East Ascension) 37-13, Sr. over Shelby Savoie (Comeaux) 36-8, Sr. (Fall 2:19)

182

1st Place Match

D J Evans (Airline) 50-5, Sr. over Spencer Rayes (Holy Cross) 18-5, Sr. (Fall 3:17)

3rd Place Match

Kenyon Martin (Zachary) 30-13, So. over Thomas Arseneaux (Jesuit) 34-10, Sr. (Dec 3-1)

195

1st Place Match

Gavin Bonilla (McKinley) 27-2, Jr. over Matt Salinas (Airline) 50-4, Sr. (Dec 6-1)

3rd Place Match

Jake Arena (St. Pauls) 41-13, Sr. over Garrett Legendre (Brother Martin) 33-10, Sr. (Dec 6-2)

220

1st Place Match

Perry Ganci (Jesuit) 37-3, Jr. over Wes Brady (Zachary) 31-6, Jr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

Devon Clark (East Ascension) 65-7, Jr. over Kyle West (Brother Martin) 33-17, So. (Fall 4:56)

285

1st Place Match

Mack Brown (Brother Martin) 35-3, Jr. over Jordan Campbell (East Ascension) 51-4, Sr. (Fall 5:59)

3rd Place Match

Roberto Rivero (Grace King) 29-5, Jr. over Caleb Jackson (Zachary) 17-8, Jr. (Fall 4:32)