(225) 644-4471

EA’s Trent Mahoney wins wrestling state title

East Ascension’s Trent Mahoney

At CenturyLink Center-Bossier City

Division I

Team standings: 1, Brother Martin 331.5; 2. Holy Cross 306.5; 3. Jesuit 184.5; 4. Catholic-BR 180; 5. St. Paul’s 179.5; 6. St. Amant 144; 7. East Ascensin 134.5; 8. Comeaux 133.5; 9. Zachary 130.5; 10. Fontainebleau 101.5; 11. Byrd 96.5; 12. Hahnville 88.5; 13. Sulphur 77; 14. Covington 75.5; 15. Airline 72; 16. Acadiana 67; 17. John Ehret 56.5; 18. Chalmette 48; 19. Baton Rouge 44; 20. Bonnabel 43; 21. Dutchtown 33; 22. Mandeville 30; 23. Lafayette High 29; 24. Central 22; 25. Barbe 19; 26. Destrehan 18; 27. Higgins 17; 28. Grace King 2; 29. Walker 0.

106-pound weight class: 1. Evan Frost, Holy Cross (dec. 7-3); 2. Sam Dreuil, Jesuit; 3. Sergio Maldonado, Bonnabel (pin 2:21); 4. Chase Scott, Brother Martin; 5. Seth Menard, Comeaux (dec. 5-4); 6. Jacob Houster, St. Paul’s.

113: 1. Jacob Frost, Holy Cross (dec. 5-0); 2. Ethan Castex, Brother Martin; 3. Connor Oviedo, St. Paul’s (dec. 7-3); 4. Hunter Goodson, Catholic-BR; 5. Reed Bergeron, Comeaux (dec. 2-1); 6. Jace Chenevert, St. Amant.

120: 1. Logan Bertot, Brother Martin (dec. 10-4); 2. Luke Romano, Catholic-BR; 3. Corey Brownell, St. Amant (dec. 5-4); 4. Brandon Stein, St. Paul’s; 5. Reid Folley, Acadiana (SV-1, 9-7); 6. Dylan Lauriano, Holy Cross.

126:  1. Luke Eccles, Jesuit (MD 10-2); 2. Peyton Bass, Airline; 3. Michael Lundin, Holy Cross (dec. 3-0); 4. Connor Hoffman, Brother Martin; 5. Demetri Tiddlie, Byrd (dec. 7-2); 6. Seth Signorelli, St. Amant.

132: 1. Daniel Croy, Brother Martin (MD 14-5); 2. Peyton Ward, St. Paul’s; 3. Caruso Signorelli, Holy Cross (dec. 4-0); 4. Jacob Yawn, Byrd; 5. Peter Kelly, Catholic-BR (dec. 12-9); 6. Cameron Richard, Covington.

138: 1. Alex Duncan, Brother Martin (dec. 6-4); 2. Dyllon Bernard, Comeaux; 3. Logan Lacoste, Holy Cross (dec. 3-1); 4. Gage Sonnier, John Ehret; 5. Cody Comeaux, St. Amant (dec. 9-4); 6. Brad Mahoney, East Ascension.

152: 1. Trent Mahoney, East Ascension (pin 4:39); 2. Seth Alfonso, Brother Martin; 3. Brady Butler, Holy Cross (forfeit); 4. Dylan Ames, Comeaux; 5. A.J. Sabine, Catholic-BR (dec. 6-0); 6. Joseph Elbert, Zachary.

160: 1. Mason Massicot, Brother Martin (pin 1:32); 2. Allen Mire, Hahnville; 3. Mason Macaluso, Holy Cross (dec. 7-4); 4. Cordre Tolliver, Byrd; 5. Ian Wyble, Catholic-BR (dec. 2-0); 6. Reginald Barnes, East Ascension.

170: 1. Cameron Frost, Holy Cross (dec. 8-4); 2. Hunter Hawkins, St. Amant; 3. Christopher Allen, Covington (MD 11-2); 4. Jarin Meyer, Baton Rouge; 5. Darren Ferrier, Jesuit (dec. 3-2); 6. Evan Ulfers, St. Paul’s.

182: 1. Caden Mumme, Holy Cross (dec. 6-3); 2. Caleb Mickelson, Zachary; 3. Michael Clapp, Brother Martin (pin 0:36); 4. Tanner Melendrez, Fontainebleau; 5. Lucky Brooks, Acadiana (dec. 3-2); 6. Macullen Mire, Catholic-BR.

195: 1. Cole Ulfers, St. Paul’s (dec. 9-4); 2. Devon Clark, East Ascension; 3. Kyle Boell, Fontainebleau (DQ); 4. DaiJon Bibbs, Chalmette; 5. Alex Newman, St. Amant (SV-1, 10-8); 6. Jaylon Etienne, Comeaux.

285: 1. Perry Ganci, Jesuit (pin 5:32); 2. Mack Brown, Brother Martin; 3. Connor Finucane, Catholic-BR (pin 3:29); 4. Patrick Jenkins, John Ehret; 5. Jackson Carter, Lafayette High (pin 2:21); 6. Eric Bumgarden, Higgins.

Outstanding Wrestler: Cole Ulfers, St. Paul’s

Leave a Reply