(225) 644-4471

Lady Spartans upset LaGrange to return to state basketball tournament

East Ascension Girls Basketball Team
COURTESY PHOTO/East Ascension High School

Nonselect

Class 5A

Bidistrict

(1) Sam Houston 79, (32) Higgins 50

(17) Ruston 61, (16) Alexandria 55, OT

(9) Captain Shreve 64, (24) Fontainebleau 40

(8) Ponchatoula 49, (25) Landry-Walker 32

(5) East Ascension 58, (28) New Iberia 29

(12) Chalmette 45, (21) Lafayette 25

(13) H.L. Bourgeois 61, (20) St. Amant 53

(4) LaGrange 49, (29) Hammond 39

(3) Ouachita 71, (30) West Jefferson 25

(14) Thibodaux 57, (19) Live Oak 46

(11) Northshore 67, (22) Hahnville 44

(6) Denham Springs 55, (27) Zachary 41

(7) Natchitoches Central 60, (26) East St. John 44

(10) West Monroe 58, (23) Pineville 39

(15) Sulphur 49, (18) Acadiana 27

Regional

(1) Sam Houston 76, (17) Ruston 44

(9) Captain Shreve 59, (8) Ponchatoula 53

(5) East Ascension 56, (12) Chalmette 33

(4) LaGrange 55, (13) H.L. Bourgeois 38

(3) Ouachita 55, (14) Thibodaux 43

(6) Denham Springs 57, (11) Northshore 35

(7) Natchitoches Central 47, (10) West Monroe 46

(2) Walker 55, (15) Sulphur 38

Quarterfinal 

 

(9) Captain Shreve 61, (1) Sam Houston 48

(5) East Ascension 58, (4) LaGrange 36

(6) Denham Springs 46, (3) Ouachita Parish 40

(2) Walker 62, (7) Natchitoches Central 53

Semifinals

(9) Captain Shreve (28-4) vs. (5) East Ascension (23-2), Feb. 28, 6:15 p.m.

(6) Denham Springs vs (2) Walker (31-4)

Class 3A

Bi-district

 (1) Loranger 59, (32) Peabody 43

(16) Westlake 67, (17) Eunice 52

(24) Madison Parish 39, (9) North Vermilion 27

(8) Iota 48, (25) Crowley 39

(5) South Beauregard 81, (28) Wossman 42

(12) Jewel Sumner 46, (21) Union Parish 43

(20) Sterlington 52, (13) Avoyelles 44

(4) Northwest 101, (29) Sophie B. Wright 23

(3) Albany 90, (30) Jennings 47

(11) Glen Oaks 58, (22) Brusly 35

(6) Caldwell Parish 60, (27) Carroll 53, OT

(7) Donaldsonville 67, (26) Green Oaks 46

(10) Washington-Marion 86, (23) St. James 34

(18) Richwood 54, (15) Pine Prairie 38

(2) Madison Prep 43, (31) Bolton 34

Regional

(1) Loranger 72, (16) Westlake 52

(24) Madison Parish 46, (8) Iota 36

(5) South Beauregard 54, (12) Jewel Sumner 50 2 OT

(4) Northwest 69, (20) Sterlington 48

(3) Albany 76, (14) Kaplan 54

(6) Caldwell Parish 63, (11) Glen Oaks 34

(7) Donaldsonville 65, (10) Washington-Marion 61

(2) Madison Prep 57, (18) Richwood 50

Quarterfinals

(1) Loranger 70, (24) Madison Parish 37

(4) Northwest 47, (5) South Beauregard 39

(3) Albany 70, (6) Caldwell Parish 36

(2) Madison Prep 52, (7) Donaldsonville 45

Semifinals

(4) Northwest (25-9) vs. (1) Loranger (25-3)

(3) Albany (24-12) vs. (2) Madison Prep

Division IV

Bi-district

(1) Lafayette Christian (29-5)-bye

(16) St. Edmund 45, (17) Sacred Heart-VP 32

(9) Highland Baptist (12-8)-bye

(8) Central Catholic (10-17)-bye

(5) Ouachita Christian (25-8)-bye

(12) Ascension Christian 56, (21) Covenant Christian 29

(13) St. Frederick 72,  (20) Ascension Catholic 52

(4) Cedar Creek (29-2)-bye

(3) Vermilion Catholic (24-5)-bye

(14) University Academy-Cenla 69, (19) Catholic-PC 37

(11) Hanson Memorial 66, (22) Hamilton Christian 29

(6) St. Mary’s-Natchitoches (18-10)-bye

(7) Opelousas Catholic (17-6)- bye

(10) St. Martin’s Episcopal (14-10) receives a bye

(15) St. John 59, (18) False River Academy 46

(2) Houma Christian (24-5)-bye

Regional

(8) Central Catholic 54, (9) Highland Baptist 53

(5) Ouachita Christian 53, (12) Ascension Christian 41

(4) Cedar Creek 59, (13) St. Frederick 48

(3) Vermilion Catholic 71, (14) University Academy-Cenla 20

(6) St. Mary’s 51, (11) Hanson Memorial 31

(10) St. Martin’s Episcopal vs. (7) Opelousas Catholic

(2) Houma Christian 68, (15) St. John 26

 

Leave a Reply