(225) 644-4471

LHSAA FOOTBALL PLAYOFF BRACKETS WEEK 11 2018

Ascension Catholic’s J’Mond Tapp and Brock Acosta
COURTESY PHOTO/Michael Tortorich

LHSAA CLASS 5A STATE PLAYOFFS

Bidistrict round results

(1) West Monroe 53, (32) Pineville 0

(16) Captain Shreve 28, (17) St. Amant 21

(9) Alexandria 45, (24) Central 24

(8) Ruston 28, (25) Comeaux 18

(5) East Ascension 17, (28) East St. John 13

(12) Slidell 35, (21) Central Lafourche 21

(13) Haughton 57, (20) Fontainebleau 36

(4) Ehret 43, (29) Dutchtown 0

(3) Acadiana 22, (30) Live Oak 7

(19) Denham Springs 17, (14) Sam Houston 14

(22) Hahnville 35, (11) Walker 9

(6) Zachary 42, (27) Sulphur 17

(7) Terrebonne 24, (26) Chalmette 22

(10) Ouachita Parish 37, (23) Parkway 35

(18) Landry-Walker 30, (15) Barbe 12

(2) Destrehan 22, (31) Hammond 0

Regional round

(16) Captain Shreve (8-3) at (1) West Monroe (11-0)

(9) Alexandria (8-3) at (8) Ruston (8-3)

(12) Slidell (9-2) at (5) East Ascension (10-1)

(13) Haughton (9-2) at (4) Ehret (10-1)

(3) Acadiana (10-1) at (19) Denham Springs (7-4)

(22) Hahnville (6-5) at (6) Zachary (9-2)

(10) Ouachita Parish (8-3) at (7) Terrebonne (10-1)

(18) Landry-Walker (7-4) at (2) Destrehan (10-1)

 

NONSELECT

Class 3A

Bidistrict round

(1) Iota 49, (32) KIPP Renaissance 0

(17) Baker 18, (16) Marksville 12

(9) St. James 25, (24) Donaldsonville 0

(8) North Webster 41, (25) Albany 8

(5) Union Parish 50, (28) Bogalusa 0

(12) Jena 49, (21) South Beauregard 0

(13) Church Point 28, (20) West Feliciana 6

(4) Sterlington 49, (29) Cohen 0

(3) Kaplan 28, (30) Jennings 13

(14) Crowley 26, (19) Sophie B. Wright 6

(11) Northwest 46, (22) Berwick 39

(6) Lake Charles Prep 28, (27) Erath 14

(26) Madison Prep 24, (7) Jewel Sumner 20

(10) Caldwell Parish 22, (23) Avoyelles 14

(18) Wossman 32 at (15) Green Oaks 26 (2 OT)

(2) Eunice 34, (31) Brusly 20

Regional round

(1) Iota (11-0) at (17) Baker (7-4)

(9) St. James (7-4) at (8) North Webster (7-4)

(12) Jena (9-2) at (5) Union Parish (9-2)

(13) Church Point (8-3) at (4) Sterlington (9-2)

(14) Crowley (8-3) at (3) Kaplan (8-3)

(11) Northwest (8-3) at (6) Lake Charles Prep (10-1)

(10) Caldwell Parish (9-2) vs. (26) Madison Prep (5-6)

(2) Eunice (9-2) at (18) Wossman (6-4)

Division IV

First round

(1) Southern Lab 49, (16) St. Mary’s 6

(9) Ouachita Christian 49, (8) Central Catholic 28

(5) Opelousas Catholic 35, (12) Covenant Christian 18

(4) Lafayette Christian 70, (13) Houma Christian 6

(3) Vermilion Cath. 48, (14) Cedar Creek 13

(6) St. Frederick 16, (11) Sacred Heart-VP 7

(10) Catholic-PC 19, (7) St. Edmund 12

(2) Ascension Catholic 52, (15) Hanson 8

Quarterfinals

(1) Southern Lab (10-1) at (9) Ouachita Christian (8-3)

(5) Opelousas Catholic (7-2) at (4) Lafayette Christian (11-0)

(6) St. Frederick (9-2) at (3) Vermillion Catholic (10-1)

(2) Ascension Catholic (10-1) at (10) Catholic-PC (8-2)

Leave a Reply