(225) 644-4471

PREP FOOTBALL ROUNDUP WEEK 13 2018

East Ascension’s Jason Wakefield
SPORTS SCENE PHOTO/Peter Silas Pasqua

PREP FOOTBALL LOCAL SCOREBOARD

Quarterfinal Round Result (Non Select)

Friday, 11/23 (Local school)

Class 5A

(4) Ehret 27, (5) East Ascension 24

Semifinal Round Playoffs

Friday, 11/23 (Local school)

Division IV

(2) Ascension Catholic 37, (3) Vermillion Catholic 13

PREP FOOTBALL UPCOMING SCHEDULE

Thursday, 12/6 at 3:30 p.m. at the Mercedes-Benz Superdome

Division IV (Finals)

(2) Ascension Catholic (12-1) vs. (4) Lafayette Christian (12-1)

PREP FOOTBALL PLAYOFF SCOREBOARD

NONSELECT

Class 5A

Quarterfinals

(1) West Monroe 34, (8) Ruston 0

(4) Ehret 27, (5) East Ascension 24

(6) Zachary 26, (3) Acadiana 14

(2) Destrehan 31, (7) Terrebonne 14

Semifinals

(4) Ehret (12-1) at (1) West Monroe (13-0)

(6) Zachary (10-2) at (2) Destrehan (12-1)

Class 4A

Quarterfinals

(1) Karr 48, (9) Bastrop 19

(4) Neville 21, (5) Lakeshore 0

(6) Leesville 53, (3) St. Martinville 49

(2) Warren Easton 34, (7) Northwood-Shreveport 6

Semifinals

(4) Neville (10-2) at (1) Edna Karr (13-0)

(2) Warren Easton (10-2) vs. (6) Leesville (13-0)

Class 3A

Quarterfinals

(1) Iota 21, (8) North Webster 14

(4) Sterlington 13, (5) Union Parish 12

(2) Eunice 41, (26) Madison Prep 12

(3) Kaplan 22, (6) Lake Charles Prep 12

Semifinals

(4) Sterlington (12-2) at (1) Iota (14-0)

(3) Kaplan (10-3) at (2) Eunice (12-2)

Class 2A

Quarterfinals

(1) Many 35, 8 Vidalia 0

(5) Welsh 41, 0 DeQuincy 0

(3 Ferriday 26, 6 St. Helena 21

2 Amite 48, 23 Franklin 0

Semifinals

(5) Welsh (13-2) at (1) Many (13-1)

(3) Ferriday (10-3) vs. (2) Amite (13-1)

Class 1A

Quarterfinals

(1) Oak Grove 14, (8) Oberlin 8

(5) West St. John 24, (4) Logansport 23

(2) Haynesville 62, (7) Delhi 28

(30 Kentwood 44, (6) Basile 14

Semifinals

(5) West St. John (9-2) at (1) Oak Grove (12-0)

(3) Kentwood (10-2) vs. (2) Haynesville (12-0)

SELECT

Division I

Semifinals

(1) John Curtis 56, (5) Evangel Christian 34

(2) Catholic High 13, (3) Rummel 10

Final

(1) John Curtis (12-0) vs. (2) Catholic High (11-1)

Division II

Semifinals

(1) University 43, (5) De La Salle 14

(3) St. Thomas More 49, (2) St. Charles Catholic 7

Final

(1) University (12-0) vs. (3) St. Thomas More (11-1)

Division III

Semifinals

(1) Notre Dame 48, (5) Newman 21

(6) Catholic-NI 57, (2) Country Day 54

Final

(1) Notre Dame (12-0) vs. (6) Catholic-NI (11-1)

Division IV

Semifinals

(4) Lafayette Christian 35, (1) Southern Lab 20

(2) Ascension Catholic 37, (3) Vermilion Catholic 13

Final

(4) Lafayette Christian (13-0) vs. (2) Ascension Catholic (12-1)

Leave a Reply