(225) 644-4471

PREP FOOTBALL ROUNDUP WEEK 3 2018

Donaldsonville’s Treveyon Brown

Prep Football Scoreboard

Friday’s Results

Dutchtown 19, Covington 16

East Ascension 35, Thibodaux 0

St. Amant 32, West Jefferson 15

Woodlawn 30, Broadmoor 12

U-High 41, Catholic High 21

McKinley 16, Baker 14

Local/area

Lutcher 42, Marksville 12

E.D. White 28, St. James 27

Houma Christian 39, Ascension Christian 22

Ascension Catholic 56, KIPP Renaissance 26 (Thursday)

Donaldsonville 32, Port Allen 0

Ascension Parish Middle Schools Scoreboard

Thursday, September 13

Dutchtown 25, Lake 0

Gonzales 12, Central 7

Prairieville 42, Galvez 8

St. Amant 38, Lowery 18

Prep Football Schedule

Week 4 – September 21 – 5-5A Games (7 p.m. Kick Offs)

Sci Academy at Dutchtown (Homecoming)

Cecilia at East Ascension (Homecoming)

St. Amant at Lutcher

Broadmoor at Southern Lab

Catholic High at St. Thomas More

Livonia at McKinley

Local/area

Wossman at St. James

Ascension Christian at Westminster Christian

Thomas Jefferson at Ascension Catholic

Donaldsonville at Morgan City

Ascension Parish Middle School Schedule

Thursday, September 20

Dutchtown at Gonzales

Prairieville at Central

Galvez at St. Amant

Lake at Lowery

TV GAMES THIS WEEK

Sports Scene Live (Coaches Show) See page ???

Friday, Sept. 21

St. Amant at Lutcher 7:00 pm (Live) www.lasportsscene.net

Cecilia at East Ascension (HC)*10:30 pm, EATEL Ch. 4 & 704 (Replay)

Saturday, Sept. 22

Louisiana Tech at LSU, 6:00 pm, (ESPNU)

Sci Academy at Dutchtown (HC)** 7:00 pm EATEL Channel 4 & 704 (Replay)

Sunday, Sept. 23

New Orleans Saints at Atlanta Falcons, Noon, (FOX)

*Replays – Sunday 6:00 pm, Tuesday & Thursday 2:00 pm.

**Replays – Sunday 6:00 am, Monday & Wednesday 2:00 pm

District 5-5A Records

East Ascension 3-0

St Amant 3-0

Catholic 2-1

Dutchtown 2-1

McKinley 1-2

Broadmoor 1-2

How teams in LSWA polls fared in Week 3 of the regular season

CLASS 5A

1. John Curtis (3-0) beat Parkview Baptist 21-0

2. West Monroe (3-0) beat Wossman 56-14

3. Destrehan (2-1) lost to John Ehret 37-35

4. Catholic (2-1) lost to University 41-21

5. East Ascension (3-0) beat Thibodaux 35-0

6. Zachary (2-1) beat Madison Prep 35-0

7. Acadiana (3-0) beat Carencro 20-12

8. Live Oak (3-0) beat West Feliciana 35-0

9. Scotlandville (2-1) lost to Southern Lab 20-6

10. Barbe (3-0) beat St. Louis 51-14

Leave a Reply