(225) 644-4471

PREP FOOTBALL ROUNDUP WEEK 5 2019

St. Amant’s Javin Aguillard
SPORTS SCENE PHOTO/Peter Silas Pasqua

Prep Football Scoreboard

Friday’s Results

Dutchtown 35, Rayne 12

East Ascension 14, St. Charles Catholic 6

St. Amant 39, Lutcher 15

Catholic 52, St. Thomas More 50

John F. Kennedy 27, McKinley 13

Donaldsonville 52, Woodlawn 20 (Thursday)

Local/area

St. James 35, Assumption 7

Haynes Academy 33, Ascension Christian 26 (Thursday)

Ascension Catholic 33, Central Catholic 14 (Thursday)

Ascension Parish Middle Schools Scoreboard

Played Thursday, October 3

Galvez 28, Lake 20

Central 22, Lowery 16

Gonzales 30, St. Amant 7

Prairieville 32, Dutchtown 14

Prep Football Schedule

Week 6 – October 11 – 5-5A Games (7 p.m. Kick Offs)

Dutchtown at Woodlawn *

East Ascension at Catholic* at Memorial Stadium

McKinley at St. Amant*

Local/area

Lutcher at St. James*

Donalsonville at E.D. White*

Central Private at Ascension Christian

Ascension Catholic at White Castle*

*District Game

Ascension Parish Middle Schools Schedule

Thursday, October 10

Galvez at Lowery

St. Amant at Prairieville

Gonzales at Central

Dutchtown at Lake

TV GAMES THIS WEEK

Sports Scene Live (Coaches Show) See page ???

Friday, Oct. 11

Web: www.lasportsscene.net, Lutcher at St. James, 7:00 pm

McKinley at St. Amant* 11:00 pm, EATEL Ch. 4 & 704 (Replay)

Saturday, Oct. 12

Florida at LSU, 7:00 pm, (ESPN)

Dutchtown at Woodlawn** 7:00 pm, EATEL Channel 4 & 704 (Replay)

Sunday, Oct. 13

New Orleans Saints at Jacksonville Jaguars, Noon, (CBS)

*Replays – Sunday 6:00 pm, Tuesday & Thursday 2:00 pm.

**Replays – Sunday 6:00 am, Monday & Wednesday 2:00 pm

District 5-5A Records

Catholic 5-0

Dutchtown 5-0

East Ascension 4-1

St Amant 3-2

McKinley 1-4

Woodlawn 1-4

How teams in LSWA polls fared in Week 5 of the regular season

CLASS 5A

1. John Curtis (5-0) beat Lake Placid, Fla., 61-14

2. Catholic-BR (5-0) beat St. Thomas More 52-50

3. West Monroe (3-1) beat Neville 41-14

4. Archbishop Rummel (5-0) beat Archbishop Shaw 42-0

5. Acadiana (5-0) beat Southside 64-14

6. Haughton (5-0) beat Benton 36-7

7. Alexandria (5-0) beat Green Oaks 44-0

8. East Ascension (4-1) beat St. Charles Catholic 14-6

9. Destrehan (4-1) beat H.L. Bourgeois 40-14

10. Scotlandville (5-0) beat Southern Lab 63-18