(225) 644-4471

Prep Football Roundup Week 6 2018

Prep Football Scoreboard

Friday’s Results

East Ascension 37, Dutchtown 23

Catholic High 51, St. Amant 21

McKinley 20, Broadmoor 6

Local/area

Parkview Baptist 36, Lutcher 27*

St. James 22, Donaldsonville 0*

Ascension Christian 49, St. Martin’s Episcopal 35

Ascension Catholic 42, East Iberville 14* (HC)

*District Game

Ascension Parish Middle Schools Scoreboard

Thursday, October 4 Results

Dutchtown 6, Central 0

St. Amant 34, Lake 14

Lowery 44, Galvez 36

Gonzales 22, Prairieville 8

Prep Football Schedule

Week 7 – October 12 – 5-5A Games (7 p.m. Kick Offs)

Dutchtown at St. Amant

East Ascension at Broadmoor

McKinley at Catholic High

Local/area

St. Michael’s at Lutcher*

St. James at Haynes Academy* @ (Thursday)

Zachary at Denham Springs*

Belaire at Walker* (Thursday)

Delcambre at Ascension Christian

Ascension Catholic at Southern Lab*

St. Charles Catholic at Donaldsonville*

*District Game @ Joe Yenni Stadium

Ascension Parish Middle Schools Schedule

Thursday, October 11

Dutchtown at Galvez

Gonzales at St. Amant

Central at Lowery

Lake at Prairieville

District 5-5A Records

East Ascension 6-0, 1-0

Catholic 5-1, 1-0

McKinley 2-4, 1-0

St Amant 4-2, 0-1

Dutchtown 3-3, 0-1

Broadmoor 1-5, 0-1

TV GAMES THIS WEEK

Sports Scene Live (Coaches Show) See page ???

Friday, Oct. 12

Dutchtown at St. Amant*11:00 pm, EATEL Ch. 4 & 704 (Replay)

Saturday, Oct. 13

Georgia at LSU, 2:30 pm, (CBS)

East Ascension at Broadmoor** 7:00 pm EATEL Channel 4 & 704 (Replay)

Sunday, Oct. 14

New Orleans Saints (BYE)

*Replays – Sunday 6:00 pm, Tuesday & Thursday 2:00 pm.

**Replays – Sunday 6:00 am, Monday & Wednesday 2:00 pm

How teams in LSWA polls fared in Week 6 of the regular season

CLASS 5A

1. John Curtis (6-0) beat Jesuit 23-0

2. West Monroe (6-0) beat Ruston 45-21

3. East Ascension (6-0) beat Dutchtown 37-23

4. Acadiana (5-1) lost to Comeaux 31-30

5. Catholic High (5-1) beat St. Amant 51-21

6. Destrehan (5-1) beat East St. John 35-34

7. Zachary (4-2) beat Walker 38-9

8. John Ehret (5-1) beat Bonnabel 41-14

9. Live Oak (4-2) lost to Central 30-21

10. Terrebonne (6-0) beat Thibodaux 50-7

Leave a Reply