(225) 644-4471

Prep Football Roundup Week 7 2018

St. Amant
SPORTS SCENE PHOTO/Peter Silas Pasqua

Prep Football Scoreboard

Friday’s Results

St. Amant 24, Dutchtown 17

East Ascension 35, Broadmoor 0

Catholic High 48, McKinley 6

Local/area

Lutcher 48, St. Michael’s 0*

St. James 43, Haynes Academy 7* (Thursday)

Delcambre 53, Ascension Christian 16

Southern Lab 22, Ascension Catholic 19*

St. Charles Catholic 21, Donaldsonville 6*

*District Game

Ascension Parish Middle Schools Scoreboard

Thursday, October 11 Results

Dutchtown 32, Galvez 26

Gonzales 20, St. Amant 12

Lowery 30, Central 29

Prairieville 28, Lake 12

Prep Football Schedule

Week 8 – October 19 – 5-5A Games (7 p.m. Kick Offs)

Broadmoor at Dutchtown

Catholic High at East Ascension

St. Amant at McKinley

Local/area

Lutcher at Woodlawn*

De La Salle at St. James*

Denham Springs at Walker*

White Castle at Ascension Catholic *

Donaldsonville at Lusher Charter*

*District Game

Ascension Parish Middle Schools Schedule

Thursday, October 18

Dutchtown at Lowery

Prairieville at St. Amant

Galvez at Central

Gonzales at Lake

District 5-5A Records

East Ascension 7-0, 2-0

Catholic 6-1, 2-0

St Amant 5-2, 1-1

McKinley 2-5, 1-1

Dutchtown 3-4, 0-2

Broadmoor 1-6, 0-2

TV GAMES THIS WEEK

Sports Scene Live (Coaches Show) See page ???

Friday, Oct. 19

Catholic at East Ascension*11:00 pm, EATEL Ch. 4 & 704 (Replay)

Saturday, Oct. 20

Mississippi St. at LSU, 6:00 pm, (ESPN)

St. Amant at McKinley** 7:00 pm EATEL Channel 4 & 704 (Replay)

Sunday, Oct. 21

New Orleans Saints at Baltimore Ravens, 3:05 pm, (FOX)

*Replays – Sunday 6:00 pm, Tuesday & Thursday 2:00 pm.

**Replays – Sunday 6:00 am, Monday & Wednesday 2:00 pm

How teams in LSWA polls fared in Week 7 of the regular season

CLASS 5A

1. John Curtis (6-0) plays St. Augustine Saturday

2. West Monroe (7-0) beat Alexandria 37-17

3. East Ascension (7-0) beat Broadmoor 35-0

4. Catholic (6-1) beat McKinley 48-6

5. Destrehan (6-1) beat Central Lafourche 51-21

6. Zachary (5-2) beat Denham Springs 62-20

7. Acadiana (6-1) beat Sam Houston 35-10

8. John Ehret (6-1) beat Landry-Walker 20-6

9. Terrebonne (7-0) beat East St. John 33-12

10. Alexandria (6-1) lost to West Monroe 37-17

Leave a Reply