(225) 644-4471

Prep Football Scoreboard Week 3 2017

Prep Football Scoreboard

Friday’s Results

Covington 40, Dutchtown 34

East Ascension 17, Thibodaux 13

St. Amant 42, West Jefferson 6 (Homecoming)

Woodlawn 45, Broadmoor 0

U-High 34, Catholic 6

McKinley 38, Baker 34

Local/area

Lutcher 35, Marksville 12

St. James 27, E.D. White 21

Denham Springs 24, Fontainebleau 21

Slidell 11, Walker 7

Houma Christian 41, Ascension Christian 15

Ascension Catholic 13, KIPP Renaissance 6 (Thurs.)

Donaldsonville 44, Port Allen 13

Ascension Parish Middle Schools Schedule

Thursday, September 14

Dutchtown 48, Lake 6

Central 34, Gonzales 28

Galvez 20, Prairieville 14 OT

Lowery 50, St. Amant 6

Prep Football Schedule

Week 4 – September 22 – 5-5A Games (7 p.m. Kick Offs)

Sci Academy at Dutchtown (Homecoming)

East Ascension at Cecilia

Lutcher at St. Amant

Southern Lab at Broadmoor

St. Thomas More at Catholic

McKinley at Livonia

Local/area

St. James at Wossman

Belaire at Denham Springs*

Walker at Parkview Baptist

Westminster Christian at Ascension Christian

Ascension Catholic at Thomas Jefferson (Sat.)

Morgan City at Donaldsonville

*District Game

TV GAMES THIS WEEK

Sports Scene Live (Coaches Show) See page ???

Friday, Sept. 22

Lutcher at St. Amant 7:00 pm (Live) www.lasportsscene.net

Sci Academy at Dutchtown (HC)*10:30 pm, EATEL Ch. 4 & 704 (Replay)

Saturday, Sept. 23

Syracuse at LSU, 6:pm, (ESPN2)

Lutcher at St. Amant**7:00 pm, EATEL Channel 4 & 704 (Replay)

Sunday, Sept. 24

New Orleans Saints at Carolina Panthers, Noon, (FOX)

*Replays – Sunday 5:00 pm, Tuesday & Thursday 2:00 pm.

**Replays – Sunday 6:00 am, Monday & Wednesday 2:00 pm

District 5-5A Records

St Amant 3-0

Catholic 2-1

East Ascension 2-1

McKinley 2-1

Broadmoor 1-2

Dutchtown 1-2

How teams in LSWA polls fared in Week 3 of the regular season

CLASS 5A

1, West Monroe (3-0) beat Wossman 50-12

2, John Curtis (2-1) beat Parkview Baptist 66-28

3, Evangel (1-1) vs. Trinity Christian (Texas), cancelled

4, Rummel (2-0) beat Riverside 38-34

5, Acadiana (3-0) beat Carencro 48-13

6, Scotlandville (3-0) beat Southern Lab 47-36

7, Catholic (2-1) lost to University 34-6

8, Barbe (3-0) beat St. Louis 57-7

9, Zachary (2-1) beat Madison Prep 51-0

10, John Ehret (1-2) lost to Destrehan 44-25

CLASS 4A

1, St. Thomas More (3-0) beat Plaquemine 35-0

2, Warren Easton (3-0) beat Landry-Walker 14-12

3, Plaquemine (2-1) lost to St. Thomas More 35-0

4, McDonogh 35 (2-1) beat East St. John 29-0

5, Carencro (1-1) lost to Acadiana 48-13

6, Teurlings Catholic (2-1) lost to Notre Dame 44-7

7, Karr (2-1) lost to De La Salle 28-26

8, Benton (3-0) lost to Tioga 48-16

9, Parkview Baptist (1-2) beat John Curtis 66-28

10, Vandebilt Catholic (3-0) beat Shaw 35-0

CLASS 3A

1, De La Salle (3-0) beat Karr 28-26

2, West Feliciana (3-0) beat Live Oak 22-21

3, University (3-0) beat Catholic 34-6

4, St. Charles Catholic (3-0) beat Wilkinson County (Miss.) 20-0

5, Sterlington (3-0) beat Oak Grove 34-6

6, Iowa (3-0) beat Sam Houston 42-14

7, St. James (3-0) beat E.D. White Catholic 27-21, 3 OTs

8, Jena (3-0) beat Block 47-0

9, Jennings (2-0) beat DeRidder 26-6

10, Berwick (3-0) beat South Terrebonne 49-28